Niechaj okrzyk narodu, w świat daleko poleci;

Wolność, równość niech żyją,

Niechaj żyje maj trzeci…

Dnia 28.04.2017 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji uczczenia świąt majowych. Pierwszy dzień maja to ŚWIĘTO PRACY, 2 maja to DZIEŃ FLAGI, a 3 maja –ŚWIĘTO KONSTYTUCJI.

Konstytucja 3 Maja, była najważniejszym dokumentem, regulującym zasady funkcjonowania państwa. W tragicznym dla Polaków czasie niewoli, stała się nadzieją na odzyskanie wolności. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, jakim było jej uchwalenie, uczniowie klas V, VIa i VIb  przygotowali część artystyczną o patriotycznej wymowie. Recytowali wiersze i śpiewali pieśń o tematyce patriotycznej. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Po utracie niepodległości w 1795r, przez 123 lata rozbiorów, konstytucja przypominała o walce o niepodległość.

Wyświetlony w trakcie uroczystości film, ukazał wszystkim uczniom znaczenie w dziejach historii Polski, naszego symbolu – flagi państwowej. Polskie barwy narodowe, towarzyszyły nam we wszystkich ważnych wydarzeniach: podczas powstań  niepodległościowych oraz w czasie I i II wojny światowej. Flaga to symbol silnego, zjednoczonego państwa.

Ten dzień był doskonałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak: Ojczyzna,    Naród czy Wolność. To właśnie w tym celu corocznie przypominamy karty historii, by czerpać z nich siłę i mądrość, wartości, które pozwalały Polakom przetrwać każdą niedolę.

                                                                                                                                                                              Opracowała: Elwira Piotrowska