Drukuj

Nasz oddział przedszkolny wziął udział w XXV edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom "Cała Polska czyta dzieciom". Uczennice z 7 klasy wcieliły się w rolę lektorów i z ogromnym zaangażowaniem czytały książki swoim młodszym kolegom i koleżankom z przedszkola.

Dla dzieci było to niezwykłe przeżycie – z uwagą słuchali czytanych historii, odpowiadali na bajkowe zagadki, chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi wrażeniami. Starsze uczennice z kolei miały okazję poczuć się odpowiedzialnie i pomocnie, a także przekonać się, jaką radość może sprawić wspólne czytanie.

Drodzy rodzice.

Zwracamy się do Państwa o włączenie do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, która rozpoczęła się w 2001 r. i trwa nadal. Jej celem jest rozbudzenie u dzieci zamiłowania do czytania i wyrobienia nawyku na całe życie. Wystarczy poświęcić 20 minut codziennie na wspólne czytanie, aby rozbudzić w nim zapał do książek i trwałą potrzebę czytania.

Głośne czytanie:

* rozwija język i słownictwo,

*uczy myślenia,

*uczy wartości, rozwija zdolność odróżniania dobra od zła,

* ułatwia samodzielne czytanie i pisanie,

*doskonali umiejętność mówienia, rozwija wyobraźnie i pamięć,

*buduje odporność psychiczną i społeczną na całe życie.

 A więc czytanie jest drogą do lepszego wykształcenia i lepszego życia. Głośne czytanie zapobiega uzależnieniom od telewizji czy komputera, przez co dziecko jest mniej agresywne, a oddaje się w krainę marzeń i fantazji jest przez to wyciszone i spokojne. Wspólne czytanie z dziećmi sprawi państwu wiele przyjemności.

 Elwira Piotrowska – bibliotekarz szkolny