W lutym 2026r. nasza szkoła przystąpiła do pilotażowego projektu "Matematyka w świecie finansów", obejmującego 36 szkół z województwa mazowieckiego. Prowadzony jest on przez MSCDN, a przewidywany termin zakończenia to listopad 2026 r.

Projekt finansowany jest w ramach Zintegrowanej Strategii Umiejętności - obszar III tj.: rozwijanie kultury pracy szkoły opartej na współpracy, zespołowości i interdyscyplinarności, a także wypracowanie i wdrażanie innowacyjnych form, metod i narzędzi pracy kadr uczących w edukacji formalnej, adekwatnych do wyzwań współczesnej edukacji i zmieniającej się roli nauczyciela w zróżnicowanym społeczeństwie.
W trakcie realizacji działań projektowych, zespoły szkolne złożone z nauczycieli matematyki i edukacji wczesnoszkolnej, wspólnie przygotowują się do wdrażania zagadnień edukacji ekonomicznej i finansowej w szkole.
Przygotowania te opierają się na udziale w:
• konferencjach i warsztatach
• podcastach edukacyjnych
• konsultacjach scenariuszy dni projektowych realizowanych w szkołach
• materiałach szkoleniowych dostępnych na platformie MOODLE
Szkoły otrzymują również wartościowe książki i materiały edukacyjne, m.in. dzięki współpracy z Fundacją Czepczyńskich oraz Warszawskim Instytutem Bankowości.
2 czerwca 2026 r.nauczyciele naszej szkoły uczestniczący w projekcie zrealizowali jedno z głównych jego założeń, czyli przeprowadzenie zajęć projektowych. Zajęcia te objęły dwugodzinną lekcję dla klasy III i IV p.t.: ,,Bazar rozmaitości".
Zastosowane podczas zajęć metody to burza mózgów,stacje zadaniowe, elementy quizu, dyskusja kierowana, praca w grupach, praca twórcza: plakat, praca zbiorowa i indywidualna.
Podczas zajęcia uczniowie:
- utrwalili wykonywanie prostych rachunków pamięciowych na liczbach całkowitych,
- poznali podstawowe pojęcia związane z pieniędzmi (bankomat, budżet, dochód, wydatki, oszczędzanie, zachcianka, potrzeba, kontrola wydatków),
- nauczyli się planować wydatki,
- zrozumieli wartość oszczędzania i dokonywania wyborów finansowych.
Uczniowie zostali podzieleni na 5-osobowe rodziny, których zadaniem było zaplanowanie przyjęcia urodzinowego dla wybranego spośród siebie członka rodziny. Wypłacili z bankomatu pieniążki, a następnie dokonali zakupów najbardziej potrzebnych produktów i akcesoriów urodzinowych. Zakupy były poprzedzone pogadanką na tematy finansowe oraz quizem ph. ,,Potrzeba czy zachcianka?”. Okazało się, że uczniowie bardzo ładnie odpowiadali na zadawane pytania oraz dosyć dobrze orientują się w podstawowych pojęciach finansowych. Kolejnym krokiem było podsumowanie wydatków i przedstawienie ich na forum oraz uargumentowanie ich wyboru. Wielu uczniów zaskoczyło nas dużą świadomością dotyczącą oszczędnego wydawania pieniędzy.
Po przeprowadzeniu przez nauczycieli dyskusji podsumowującej, uczniowie wykonali bardzo ciekawe plakaty na temat ,,Jak mądrze wydawać pieniądze?”. Na zakończenie wyrazili swoją ocenę zajęć zaznaczając temperaturę na tzw. termometrze zadowolenia, dopisując w kilku słowach motywację. Lekcja bardzo podobała się uczniom i dostarczyła wielu informacji edukacyjnych na temat wydawania i oszczędzania pieniędzy.
W dniu 12 czerwca 2026 r. w auli MSCDN w Płocku odbyła się konferencja podsumowująca pilotaż. Nauczyciele z naszej szkoły zaprezentowali efekty swojej pracy i wymienili pomysły z nauczycielami innych szkół.
Koordynatorzy projektu:
Małgorzata Brauze
Krystyna Kubicz-Krajewska



































