Drukuj

AKTUALNOŚCI :

Cyberbezpieczeństwo w szkołach – list Minister Edukacji Narodowej

List do Drektorów, Nauczycieli i Opiekunów Dzieci 

GRY KOMPUTEROWE - ZAGROŻENIEM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

źródło: https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/cyberbezpieczenstwo-w-szkolach-list-minister-edukacji-narodowej.html

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania (opracowanie: „Gry w życiu uczniów, Instytut Badań Edukacyjnych”, 2014.), a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo (opracowanie: The report of the APA Task Force on Violent Media, American Psychological Association, 2015).

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas,zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. A w przypadku opisanym poniżej, mogą prowadzić do samookaleczenia, a nawet śmierci.

Wskazówki dla rodziców

Poniżej zamieszczam również kilka wskazówek dla rodziców, dotyczących zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Wskazówki pochodzą z broszury pt.: „Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe”. Broszura dostępna jest pod adresem: https://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania/category/55-profilaktyka-agresji-i-przemocy

Gdzie można uzyskać pomoc

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod numerem telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie:  www.dyżurnet.plwww.ore.edu.plwww.akademia.nask.plwww.kursor.edukator.pl
www.saferinternet.pl,
 www.plikifolder.pl

Gry komputerowe – oznaczenia

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry z poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.
W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

"DZIECKO W SIECI."

W ramach ogólnopolskiego programu "DZIECKO W SIECI" Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II corocznie wdraża w działania profilaktyczne, wychowawcze i edukacyjne zagadnienia związane z funkcjonowaniem uczniów w świecie Internetu czyli CYBERPRZESTRZENI.
Od stycznia 2005 roku projekt "Dziecko w Sieci", już jako kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie jest realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Głównym jego partnerem jest Fundacja Orange.
W ramach programu prowadzone są badania poświęcone zagrożeniom dzieci i młodzieży w Internecie. Na ich podstawie, jak również w oparciu o dostępną wiedzę oraz doświadczenie pracowników fundacji wypracowywane są przekazy medialne oraz projekty edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu młodych Internautów.
Tematyka programu obejmuje między innymi zagadnienia: netykiety, bezpiecznego korzystania z Internetu, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, uzależnienia od komputera i internetu, wirusów komputerowych, a także zakupów w sieci.
.........................................................................................
WAŻNE KONTAKTY:
- w celu zgłoszenia niebezpiecznych treści: dyzurnet.pl
-
w celu zgłoszenia sytuacji dla nas szkodliwej:helpline.org.pl

- w celu uzyskania pomocy z zakresu bezpieczeństwa w sieci:
116 111- telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli
Informacje dla rodziców i opiekunów znajdują się na stronie: fdds.pl

PAMIĘTAJ!
Każdy Internauta może przyczynić się do tego,
że Internet będzie miejscem

bezpiecznym i pozytywnym!

Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci
i w jaki sposób z niej korzysta!

RESPEKTUJ DEKALOG CYFROWEGO OBYWATELA!

plakat dekalog prawa i obowiazki m

UWAŻAJ NA ZAGROŻENIA!