Drodzy Uczniowie!
Mija pierwszy miesiąc Waszej pracy online i na pewno doskonale już wiecie jak należy ją organizować. Byście jednak pamiętali o wszystkim, stworzyłam dla Was krótką listę najważniejszych kwestii. Sprawdźcie, czy wszystkie punkty są spełnione!
- Zorganizuj swoje miejsce pracy.
Już wiesz w jakim miejscu w domu uczy Ci się najlepiej? Ważne, że masz tam odpowiednio dużo miejsca na swoje przybory i że jest to miejsce w miarę możliwości ciche i spokojne.
Sprawdź, czy miejsce Twojej nauki jest na pewno uporządkowane. Pamiętaj, aby na czas pracy schować wszystkie niepotrzebne rzeczy, które leżą wokół Ciebie – to tzw. rozpraszacze, które czasem nie pozwalają skupić się na wykonywanych zadaniach. Dbaj za to o to, by pod ręką mieć wszystkie niezbędne pomoce. Spójrz w swój plan przed rozpoczęciem nauki i przygotuj wszystkie książki i materiały, z których będziesz korzystać. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas i skupić się na wykonywanych zadaniach.
- Zaplanuj czas na naukę.
Czy ustaliłeś już swój stały plan nauki? Dobrze, jeśli są to godziny, w których normalnie byłeś w szkole. Stały rytm dnia i nauki jest bardzo ważny dla naszego organizmu, a dodatkowo sprzyja systematyczności.
Pamiętaj, że między 7:00 a 13:00 Twoja koncentracja, pamięć krótkotrwała i kreatywność stopniowo rosną – to dobry czas na naukę!, natomiast między 13:00 a 15:00 zaczynają powoli spadać - i wtedy jest najlepszy czas na dłuższą przerwę. Na utrwalenie materiału i powtórki poświęć kolejne godziny między 15 a 17. Po 17 postaraj się zaplanować czas już tylko na aktywność fizyczną, gry, zabawy, relaks i regenerację.
Nie zapominaj o krótkich przerwach w nauce. Czy na pewno dzielisz materiał, który jest przygotowany na dany dzień na mniejsze etapy, a pomiędzy nimi ustalasz 5-10min przerwy?
- Bierz aktywny udział w lekcjach.
Pierwsze zdalne lekcje już za Tobą. Początkowo mogły one sprawiać Ci sporo trudności, ale mam nadzieję, że teraz jest już zdecydowanie lepiej. Wiesz już, jak możesz kontaktować się z nauczycielem, jeśli tylko trafisz na materiał, który jest dla Ciebie mniej zrozumiały - napisz, zapytaj. Nauczyciel na pewno postara się jak najlepiej wyjaśnić Ci dane zagadnienie. Możesz też zawsze poszerzać swoją wiedzę, wyszukując dodatkowe informacje w Internecie.
Nie odkładasz wykonywania zadań na później? To dobrze, bo w zdalnym nauczaniu systematyczność to podstawa.
I nie zapominaj o tym, że czas e-lekcji to czas na naukę, wykorzystaj go maksymalnie, nie przedłużaj niepotrzebnie czasu spędzanego przed komputerem.
- Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa w Internecie i higieny pracy.
Jeśli napotkasz w Internecie treści, które wzbudzają Twój niepokój, poinformuj o tym dorosłych.
Pamiętasz o odpowiedniej postawie przed komputerem i podczas nauki? Staraj się często zmieniać pozycje, w której siedzisz. Rób też krótkie przerwy na przysiady lub pajacyki.
Pomyśl też o swoich oczach – ograniczaj do niezbędnego czas patrzenia w ekran.
Nie zapomnij o tym, że podstawą efektywnej nauki jest sen. Dbaj o to, by Twój mózg choć przez godzinę przed snem odpoczął od światła niebieskiego – odłóż komputer, tablet i telefon.
Alicja Kowalska - psycholog szkolny