W dn. 22.11.2017r. dzieci z Oddziałów Przedszkolnych wraz z wychowawcami uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w celu poznania obrzędów związanych z Katarzynkami i Andrzejkami.

Zajęcia miały charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywały się w sali dydaktycznej udekorowanej w taki sposób, by oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić dzieci w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Lekcję rozpoczęto pogadanką, podczas której dzieci poznały wierzenia i przesądy ludności wiejskiej, a także najpopularniejsze wróżby. Wyposażeni w tę wiedzę próbowały następnie wraz prowadzącymi zobaczyć swoją przyszłość – lejąc wosk przez dziurkę od klucza, wróżąc z połówek przekrojonego jabłka, a także losując kolory oraz różne eksponaty z magicznego pudła.

Zwiedzały ekspozycje w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz na terenie 10 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku.

Spacer przez muzealną wieś dla przedszkolaków był prawdziwą podróżą w czasie do świata z babcinych opowieści.  Muzealne Andrzejki dały najmłodszym uczestnikom możliwość poznania bogatego świata ludowych wierzeń i wróżb.

Opracowała: Agnieszka Waszelewska