Drodzy Rodzice!

Sytuacja zagrożenia zdrowia, której obecnie doświadczamy, dla nikogo z nas nie jest łatwa do zrozumienia i zaakceptowania. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci może czuć się zagubionych bądź wystraszonych. Chcąc o nie zadbać i im pomóc, my, dorośli, powinniśmy wysłuchać ich obaw oraz odpowiadać na nurtujące je pytania w sposób wspierający, szczery i zrozumiały. Niezwykle ważne jest, byśmy tworzyli bezpieczne i otwarte środowisko, w którym dzieci będą czuły się swobodnie, zadając pytania.

Możemy skutecznie pomóc naszym dzieciom w radzeniu sobie w tych stresujących wydarzeniach i zminimalizować odczuwane przez nie napięcie. Podsyłamy Wam kilka wskazówek, co i jak robić, by wspierać dzieci:

  1. Jeśli Twoje dziecko interesuje się tym, co się dzieje i zadaje pytania, staraj się odpowiadać na nie szczerze. ALE pamiętaj, że niewskazane jest poruszanie tego tematu, jeśli dziecko nie wykazuje gotowości.
  2. Buduj łatwe i przystępne dla dziecka odpowiedzi. Dostosuj komunikację do wieku, umiejętności i poziomu rozwoju swojego dziecka.
  3. Korzystaj tylko i wyłącznie z wiarygodnych źródeł informacji (np. raporty WHO czy gov).
  4. Przygotuj się na wielokrotne powtarzanie informacji i wyjaśnień. Takie powtarzające się pytania o te same zagadnienia mogą być formą poszukiwania przez dziecko wsparcia.
  5. Wspólnie z dzieckiem rozpoznawajcie i nazywajcie uczucia, które Wam towarzyszą. Niech Twoje dziecko wie, że jego pytania i zmartwienia są naturalne i ważne.
  6. Wspieraj swoje dziecko, ale nie dawaj mu obietnic bez pokrycia. Możesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczeństwo w domu, ale nie możesz zagwarantować, że nikt w obrębie regionu nie zachoruje.
  7. Uświadom dziecku, że osoby dotknięte koronawirusem otrzymują pomoc. Jest to dobra okazja, by pokazać dzieciom, że gdy dzieje się coś złego, zawsze można zwrócić się o pomoc oraz że są odpowiednie służby i osoby, które tej pomocy udzielają.
  8. Miejcie na uwadze to, że dzieci uczą się od dorosłych - obserwują Twoje zachowania i reakcje na pojawiające się wiadomości o koronawirusie. Pamiętajcie, że uczą się również poprzez słuchanie rozmów dorosłych!
  9. Nadmierne oglądanie przez dziecko telewizji i słuchanie wiadomości mogą wywoływać dodatkowy lęk i napięcie.
  10. Dzieci, które doświadczyły poważnej choroby lub straty, mogą być wyjątkowo wrażliwe i wykazywać nadmierne reakcje na informacje prezentowane w mediach. Te dzieci wymagają dodatkowej uwagi i wsparcia z Waszej strony, chociażby poprzez rozmowę czy przytulenie.
  11. Pamiętajmy, że większość dzieci chce być po prostu dziećmi. Mogą one nie wykazywać zainteresowania obecną sytuacją lub nie chcieć myśleć o tym, co dzieje się w kraju lub za granicą. Będą wolały grać w gry, bawić się czy czytać książki. Warto im na to pozwolić, oczywiście z zachowaniem aktualnych wskazań prozdrowotnych i profilaktycznych.

Dbajcie o siebie!

Alicja Kowalska – psycholog szkolny