Już w najbliższą sobotę, 21.11.2020 r., obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości.

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w 1973 roku dwaj bracia McCormak postanowili zareagować na konflikt zbrojny między Egiptem a Izraelem. Inicjatywa życzliwości miała przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Obecnie Światowy Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego cele są proste - uwrażliwianie ludzi oraz wzbudzanie w nich pozytywnych emocji, zachęcanie do dialogu, wyrażanie protestu przeciwko nienawiści, antypatii i nietolerancji. W jaki sposób obchodzi ten dzień? 

To bardzo proste! Wystarczy uśmiechnąć się do osoby obok, przesłać ciepłe spojrzenie, powiedzieć miłe słowo, np "Dziękuję, że jesteś...", "Wszystkiego najlepszego...", "Miłego dnia!".

Bądźmy dla siebie mili i życzliwi nie tylko w ten jeden wyjątkowy dzień w roku, ale również we wszystkie pozostałe. To nic nie kosztuje, a daje wiele radości! Uśmiech i miłe słowo są najlepszym prezentem dla drugiej osoby. 

Czy wiecie, że 10 października to szczególna data? W tym dniu na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę m.in. na dbanie oraz promocję zdrowia psychicznego.

Hasłem tegorocznych obchodów jest: RUCH NA RZECZ ZDROWIA PSYCHICZNEGO: INWESTUJMY

Dbajcie o swoje zdrowie psychiczne i dużo się ruszajcie! 

Alicja Kowalska-Gachewicz, 

psycholog szkolny

 

PSYCHOLOG  SZKOLNY

Kinga Kozyra

Godziny pracy:

wtorek 10.00 - 16.00, czwartek 7.30 - 12.30

 

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ  to program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia realizowane w naszej placówce.

Gdy coś nam dolega sięgamy do apteczki pierwszej pomocy medycznej. A jak możemy pomóc sobie lub komuś, kto czuje się zraniony, czy przeżywa trudne momenty?

Podczas spotkań wspólnie z uczniami zastanawiamy się, co jest ważne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego funkcjonowania, dzieci tworzą i wyposażają swoje Apteczki. Uczymy dzieci optymizmu i radzenia sobie z przeciwnościami.

Program jest adresowany do dzieci w wieku 8-12 lat. Nauczyciele - realizatorzy prowadzą zajęcia omawiając następujące zagadnienia:

  1. Apteczka skarbów - jak leczyć rany duszy?
  2. Optymizm - myśl pozytywnie, wtedy jest łatwiej!
  3. Przyjaźń - okazuj miłość i przyjaźń!
  4. Kreatywność - ucz się całe życie, odkrywaj i wzmacniaj swoje talenty!
  5. Wytrwałość - nie poddawaj się, sukces w życiu to bieg na długi dystans!
  6. Zdrowie fizyczne - dbaj o zdrowie i ćwicz codziennie – to poprawia samopoczucie!
  7. Szczerość - nie komplikuj niepotrzebnie swojego życia!
  8. Życzliwość - próbuj zrozumieć i wspierać innych!
  9. Wdzięczność - okazuj wdzięczność za wszystko, co cię spotyka!
  10. Marzenia - wyznaczaj sobie cele i podążaj za marzeniami!

Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E. P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

Realizacja programu powinna przyczynić się do rozwijania w dzieciach umiejętności radzenia sobie ze stresem i trudnościami poprzez budowanie pozytywnych przekonań, wiary w siebie i zrozumienia dla innych.

Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale również by odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną. Chcemy uczyć dzieci optymizmu, wiary we własne siły i umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.pozytywnaedukacja.pl

Alicja Kowalska-Gachewicz, 

psycholog szkolny

Drodzy Uczniowie!

Pamiętajcie o bezpieczeństwie w czasie wakacji.

 

Alicja Kowalska, psycholog szkolny 

Już jutro żegnamy szkołę i rozpoczynamy wakację! By nie zabrakło Wam pomysłów na spożytkowanie swojego czasu, podsyłam kilka propozycji.

Alicja Kowalska, psycholog szkolny

Jeśli chcę doprowadzić człowieka do pewnego określonego celu, muszę najpierw spotkać go w tym miejscu, gdzie on się znajduje i zacząć właśnie tam. Ten, kto tej umiejętności nie posiada, oszukuje się, myśląc, że potrafi pomóc ludziom.

Søren Kierkegaard

Ostatnio dwukrotnie pisałam dla Państwa o Porozumieniu bez Przemocy. Jest mi ono bowiem bardzo bliskie i chciałabym podzielić się z Państwem wiedzą o nim. Założenia tego podejścia staram się wykorzystywać nie tylko w codziennej pracy, ale również żyć i czerpać z tej filozofii każdego dnia. Uważam, że my sami, każdego dnia możemy zmieniać świat, jeśli tylko będziemy zaangażowani i będziemy otwarci na to, co dzieje się wokół nas, będziemy chcieli słuchać drugiej osoby i odpuścimy sobie nasze codzienne ocenianie. Nasze nastawienie i podejście do drugiego człowieka, pełne szacunku i empatii, pozwala małymi krokami wprowadzać duże zmiany. Niezwykle ważna w założeniach Porozumienia bez Przemocy jest empatia. Można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę wszystko to, o czym pisałam wcześniej, opiera się właśnie o nią.