- Szczegóły
(…) Profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami może być sprawowana w szkole, o ile rodzice nie wyrazili wobec niej sprzeciwu w piśmie skierowanym do świadczeniodawcy realizującego opiekę. Pisma w tej sprawie powinni zatem składać do pielęgniarki szkolnej sprawującej profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole.
Sprzeciw wobec objęcia dziecka profilaktyczną opieką zdrowotną – na piśmie
Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami reguluje sposób świadczenia usług zdrowotnych w szkołach. Wskazuje podmioty, które są zobowiązane do świadczenia tych usług oraz odpowiedzialne za zapewnienia warunków organizacyjnych, a także sposób współpracy tych podmiotów. Zgodnie z jej zapisami profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi sprawuje pielęgniarka szkolna albo higienistka. Natomiast opiekę stomatologiczną - lekarz dentysta. Zakres świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną oraz świadczeń stomatologicznych określają przepisy wydane na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Profilaktyczna opieka zdrowotna w zakresie określonym w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców. Sprzeciw w formie pisemnej powinien być złożony do świadczeniodawcy realizującego opiekę. Świadczeniodawcą jest podmiot udzielający świadczeń na podstawie umowy z NFZ. Zasada uzyskania zgody pacjenta albo odmowy takiej zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych, a w przypadku pacjenta małoletniego jego przedstawiciela ustawowego, jest jednym z podstawowych praw chroniących pacjenta przed narzucaniem świadczeń zdrowotnych i udzielaniem ich wbrew jego woli (art. 16 i 17 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta).
Rodzic, który chce zrezygnować z usług pielęgniarki szkolnej, powinien poinformować ją na piśmie o swoim sprzeciwie wobec objęcia dziecka profilaktyczną opieką zdrowotną w szkole. Pismo powinno być adresowane do pielęgniarki, podpisane przez rodzica i przekazane jej za pokwitowaniem odbioru. Brak wyraźnego sprzeciwu rodzica oznacza, że zgadza się on na objęcie dziecka profilaktyczną opieką zdrowotną w szkole.
Podstawa prawna
- Ustawa z 12 kwietna 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe
- Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Źródło: Portal Oświatowy