11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

9 listopada 2018 roku o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele naszej szkoły w ramach akcji Rekord dla Niepodległej odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Była to ogólnopolska forma uczczenia 100 – lecia niepodległości, do której przystąpiło ponad 20 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce oraz 91 szkół polonijnych z całego świata.

Tego dnia o godz. 18.00 odbyła się akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczystą wieczornicę rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych szkół z terenu Gminy Stara Biała i jednostek OSP oraz odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie Dyrektor Szkoły, Bożena Zaręba, serdecznie powitała wszystkich przybyłych na uroczystość i oddała głos gościom. Sławomir Wawrzyński, Wójt Gminy Stara Biała, zwrócił się do zgromadzonych słowami: Ojcowie naszej niepodległości w 1918 roku podjęli się niezwykle trudnego zadania. Stworzyli Państwo Polskie, które od 123 lat nie istniało na mapie Europy. Dzisiaj możemy świętować w wolnej Polsce, która jest liczącym się krajem nie tylko w Europie. Przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Żółtowski, dziękując wszystkim mieszkańcom za przybycie, przypomniał: Jesteśmy zobowiązani czcić pamięć tych wszystkich bohaterów, których już nie ma wśród nas, a dzięki nim żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny, wyrażając swą wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa spełnili marzenia Polaków o wolnej ojczyźnie. Uczestnicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości mogli posłuchać wierszy i pieśni patriotycznych, które obrazowały polską drogę ku wolności. Wieczornicę zakończył polonez oraz koncert Gminnej Orkiestry Dętej pod batutą p. Łukasza Miśkowca.

Dyrektor Szkoły, Bożena Zaręba, podziękowała gościom za przybycie, uczniom i nauczycielom za piękną inscenizację oraz zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek.

To był historyczny dzień, w którym społeczność szkolna pokazała, jak być razem, wspólnie świętować 100-lecie niepodległości oraz cieszyć się z tego, że jesteśmy Polakami.