15 września w słoneczne przedpołudnie uczniowie klasy V udali się do Murzynowa. To stara nadwiślańska wioska leżąca na szlaku Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego na pograniczu ziemi mazowieckiej i dobrzyńskiej.

Wieś warta zwiedzenia, nie tylko poprzez urokliwe położenie. Powstał tam Mazowiecki Ośrodek Geograficzny – placówka terenowa Wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. Na przeciwko dawnego portu znajduje się bardzo ciekawa chata – Muzeum Etnograficzne. Przydrożne kapliczki, krzyże też kryją swoje tajemnice. Aleja wierzbowa to miejsce nie tylko rodzimych ale i obcojęzycznych spacerowiczów.

Urok nadwiślańskiej miejscowości dostrzegli także filmowcy. Kręcono tu sceny do filmu „Rejs”, „Droga”.

Uczniowie podziwiali piękne widoki, poznali historię miejsca, zwiedzili ogródek meteo oraz dowiedzieli się jak MOG pozyskuje energię oraz ekologicznie oczyszcza ścieki.

Wycieczka była kolejnym punktem na  mapie projektu „Nasza Mała Ojczyzna”. Więcej informacji będzie można znaleźć niebawem na stronie internetowej projektu.

Koordynator projektu: Joanna Bytner