W dn. 11 października i 22 listopada 2016r. uczniowie z klasy IV i V wraz z wychowawcami uczestniczyli w Warsztatach Korczakowskich w płockiej synagodze. Warsztaty zostały zorganizowane przy współpracy Rzecznika Praw Dziecka i Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka według autorskiego programu Romy Ludwickiej – laureatki Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka.

Pierwsze zajęcia poświęcone były zapoznaniu z historią i rolą synagogi kiedyś i dziś. Uczniowie dowiedzieli się także o życiu i twórczości Starego Doktora dwanaściorga dzieci z fotografii z Domu Sierot przy ul. Krochmalnej – na podstawie Pamiętnika Blumki Iwony Chmielewskiej. Podczas drugich zajęć dzieci usłyszały o zwyczajach, regulaminach, zabawach, nagrodach i karach obowiązujących w Domu Sierot oraz, na podstawie zdobytej wiedzy, budowały w grupach i prezentowały etiudy teatralne.

Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali upominki, m.in. linijki z kalkulatorem, magnesy z numerem telefonu do Rzecznika Praw Dziecka, książki i broszury dot. ochrony praw dziecka.

Prowadząca – p. Roma Ludwicka w ciekawy sposób przybliżyła uczniom informacje na temat życia i twórczości Janusza Korczaka, zwracając szczególną uwagę na poszanowanie godności i praw każdego dziecka.

Jolanta Modrzejewska-Kubicz