1,2,3 maja to dni, które są szczególnie ważne w historii Polski. Na stałe są wpisane w kalendarz świąt państwowych w naszym kraju. Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 Maja

Międzynarodowy Dzień Pracy. Początek tego święta sięga XIX wieku. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.

2 Maja

Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, obchodzone od 2004r. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski.

3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Również uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody tych świąt. Uczniowie klas IV -VIII obejrzeli film edukacyjny dotyczący świąt majowych, wykonali prezentację multimedialną. W klasach rozwiązywano quizy i krzyżówki patriotyczne. Uczniowie chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami na temat patriotyzmu, szacunku do symboli narodowych i obecnej postawy Polaków wobec swojej Ojczyzny.