W sobotę 22 maja 2021 r. uczniowie klas 1 – 3 w nietypowy sposób świętowali zbliżający się Dzień Dziecka. Uczniowie klasy 3 pod opieką nauczycieli wybrali się na rajd ścieżką przyrodniczo – leśną, utworzoną na terenie leśnictwa Sikórz.

 Przebiega ona przez najbardziej malowniczy fragment Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, przy rezerwacie przyrody "Sikórz". Korzystając z wiedzy i doświadczenia przewodnika – pana Ludwika Ryncarza, dzieci poznały specyfikę pracy leśnika, poszerzyły zasób wiedzy na temat przyrody w najbliższej okolicy, potrzeby jej ochrony oraz prowadzenia mądrej i zrównoważonej gospodarki leśnej. Miały możliwość sprawdzenia swojej znajomości zwierząt i roślin, które mogą spotkać w środowisku naturalnym. Spostrzegawczy miłośnicy flory i fauny wypatrzyli w trawie 3 padalce, niegroźne beznogie jaszczurki. Wędrując leśnymi ścieżkami rozpoznawali rośliny zielne i drzewa, zwracając szczególną uwagę na pomniki przyrody i ich wartość. Potrafili określić, który brzeg Skrwy jest lewy, a który prawy, ale co jest bardzo istotne w trakcie wypraw do lasu, pamiętali jak wyznaczyć w nim kierunki świata. Dzieci dowiedziały się, że w okolicy żyją wilki, sowy uszate, bobry i wiele innych ciekawych gatunków. Nauczyły się postępować w przypadku bliskiego spotkania z dzikim zwierzęciem. Po spacerze dotarły do miejsca, w którym zostało rozpalone ognisko i mogły upiec pyszne kiełbaski. Dbając o czystość najbliższego otoczenia, radosne i pełne pozytywnej energii, ciesząc się swoim towarzystwem i wspierając się wzajemnie, wróciły do szkoły, gdzie mogły wziąć udział w warsztatach wikliniarskich.

         Uczniowie klasy 2 wraz z opiekunami byli na rajdzie w Brwilnie. Rajd rozpoczął się od leśniczówki. Po drodze uczniowie obserwowali przyrodę budzącą się do życia, słuchali śpiewu ptaków, oglądali tropy zwierząt, obserwowali i analizowali warstwy lasu. W drodze powrotnej zatrzymali się przy leśniczówce, gdzie oglądali tablice edukacyjne oraz obelisk, który upamiętnia polskich leśników poległych i pomordowanych za wolną i niepodległą Ojczyznę. Wyjazd zakończył się wspólnymi zabawami oraz pieczeniem kiełbasek.

Ten dzień z pewnością pozostanie na długo w pamięci uczniów klas pierwszych. Choć spędzony w szkole, pełen niesamowitych atrakcji. Pierwszą z nich były warsztaty wikliniarskie, podczas których poznały specyfikę pracy wikliniarza, ale również mogły spróbować swoich sił tworząc bransoletki z wikliny. Po zajęciach wikliniarskich dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Skorzystały z możliwości przygotowania prezentów dla swoich mam z okazji nadchodzącego Dnia Matki. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich oddziałów naszej szkoły, na zakończenie Pierwszaki piekły kiełbaski przy ognisku, by ze smakiem je konsumować.

         Ta wyjątkowa sobota dała naszym najmłodszym uczniom możliwość oddychania świeżym powietrzem, pozwoliła na nawiązanie, ale też odbudowanie bliskich relacji, ale przede wszystkim na swobodną i beztroską zabawę w gronie rówieśników.

Opracowała: Magdalena Hiszpańska