17 marca to data kojarzona przede wszystkim z kolorem zielonym i huczną zabawą, aczkolwiek jest to przede wszystkim święto narodowe oraz religijne patrona Irlandii św. Patryka, który jest ważną postacią dla religii katolickiej na całym świecie. Dlatego też lekcje języka angielskiego w tym dniu wyglądają często nieco inaczej niż zazwyczaj.


Obraz1.png

Dzieci zarówno w klasach młodszych, jak i młodzież, chętnie włączają się w wiele aktywności związanych z obchodami jednego z najbardziej znanych świąt na świecie. Na cześć patrona Zielonej Wyspy w wielu krajach organizowane są parady, uroczystości, koncerty oraz wznoszone toasty, więc i w naszej szkole uczniowie uczcili ten dzień na różny sposób. Uczniowie klas starszych przygotowali komiks, quiz interaktywny oraz przeprowadzili zajęcia związane z tematyką święta, w czasie których pisali własne wersje przygód św. Patryka. Historie tworzone przez uczniów dały możliwość utrwalenia języka angielskiego, ale były też powodem do śmiechu i zabawy. Zajęcia umożliwiły także poznanie wielu zwyczajów i tradycji związanych z kulturą krajów angielskojęzycznych.

Klasy młodsze chętnie brały udział w zadaniach interaktywnych oraz tworzyły maski wcielając się w postacie zielonych skrzatów (z ang. leprechaun), które w tym dniu szczypią każdego, kto nie ma na sobie nic zielonego. Dzieci poznały też tradycyjne tańce towarzyszące obchodom tego dnia oraz wykonały sporo zadań, które doprowadziły je zgodnie z tradycją do złotej nagrody z końca tęczy. Słodkie monety oraz zawieszki z koniczynami wydrukowanymi w drukarce 3D były atrakcją oraz miłą motywacją do dalszej pracy.

Obraz2.jpg

Kim był Św. Patryk?

Ten znany święty urodził się prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. W wieku 16 lat chłopiec został porwany a następnie przetrzymywany w Irlandii jako niewolnik zajmujący się wypasaniem owiec. Legenda głosi, że w tym czasie został natchniony przez Boga i dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat. Jako, że dostał przykaz od Boga, aby nawracać ludzi, już jako biskup wrócił z tą misją do Irlandii. Jego praca doprowadziła do chrystianizacji większej części wyspy i stanowiła początek działalności kościoła na wyspach. Z uwagi na religijny charakter obchodów dnia św. Patryka wielu ludzi tego dnia uczestniczy w mszach ofiarowanych intencji misjonarzy całego świata.