W dniu 21 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Starej Białej odbyła się debata społeczna pt. „Porozmawiajmy o cyberbezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele, a jego organizatorem była Komenda Miejska Policji w Płocku.

Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez wójta gminy, Sławomira Wawrzyńskiego. Wśród zaproszonych obecny był m.in. zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP w Płocku, Dariusz Mroczkowski. Głównym prelegentem był Krzysztof Kruk – asystent Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii.

W pierwszej części debaty prelegent przedstawił strukturę organizacyjną płockiej komendy oraz omówił działanie aplikacji „Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa”. Zaprezentował także statystyki dotyczące zdarzeń na terenie gminy w 2025 roku. Łącznie odnotowano ponad 150 zdarzeń, z czego największą grupę stanowiły kolizje drogowe (22 przypadki). Zdarzeń związanych z cyberprzestępczością było osiem.

Główna część debaty dotyczyła zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem. Krzysztof Kruk zwrócił szczególną uwagę na odpowiedzialne korzystanie z internetu. Podkreślał, że użytkownicy sieci nie są anonimowi, a publikowane treści pozostają w niej na stałe. Uczestnicy zostali również poinformowani o konsekwencjach cyberprzemocy, która może skutkować odpowiedzialnością przed sądem dla nieletnich.

W dalszej części spotkania poruszono także kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szczególną uwagę poświęcono zasadom korzystania z elektrycznych hulajnóg. Policjanci apelowali do młodzieży o przestrzeganie przepisów, podkreślając, że ich lekceważenie może prowadzić do poważnych wypadków i obrażeń.

Debata stanowiła ważny element działań profilaktycznych, mających na celu zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie bezpieczeństwa – zarówno w sieci, jak i w życiu codziennym.